İlaç Endüstrisi, Patent Sorunu ve Medikalizasyon

Moderatör: Hakan Ertin  Yer: BETİM Konferans Salonu   Tarih: 24 Mayıs 2016 - 17.00-18.3o

20. yüzyılın ilk yarısında ilaç endüstrisindeki gelişmelerin sonuçlarından biri de bilimsel araştırmanın önem kazanmasıdır. Buna paralel olarak aspirin, penisilin, streptomisin, tetrasiklin ve daha pek çok ilacın tıbbın hizmetine sunulması araştırma özgürlüğünü gündeme getirmiştir.

Nuremberg (Nürnberg) Kodu: 2. Dünya savaşı sırasında Almanlar çeşitli yerlerde “Araştırma Merkezi” adını verdikleri laboratuarlar kurup tıbbi araştırma deneyleri yapmışlardır.  Toplama kamplarındaki Yahudilerin denek olarak kullanıldığı bu deneylerde pek çok insan katledilmiştir. Savaşın ardından müttefik devletler uluslar arası bir mahkeme kurarak Nazi liderlerini yargılamışlardır. Bu yargılamalar Nürnberg’de yapılmıştır.

Nuremberg Kodu 1947 yılında uluslar arası rehber niteliğinde yayınlanan ilk hukuki metindir.

Tuskegee 1932-1972 yılları arasında 400 den fazla zencinin üzerinde frengi izlemesi yapılmıştır. Hastalığın doğal nasıl seyrettiğinin kavranması/ izlenmesi için tedavi edilmeyen hastalar ölüme terk edilmiştir. Zira hastalığın tedavisi için antibiyotikler bilerek kullanılmamıştır.

Yakın zamanlarda da 1940’lı yıllarda 1500 kadın, erkek ve çocuğa hastalık bulaştırılarak yapılan deneyin kurbanı olmuşlardır Guatemalılar.

Bilinmesi gereken diğer önemli bildirgeler; Helsinki Bildirgesi (1964) Deneyleri kurala bağlayan bir bildirgedir ve Oviedo Bildirgesi (Biyotıp Sözleşmesi)  (1997).

İlaçların Piyasaya Sürülürken Geçirdiği Aşamalar:

Birinci Dönem Faz 1: en kritik dönemdir, daha önce sacdece deney hayvanlarında incelenmiş kimyasal maddenin insanda ilk kez kullanılması söz konusudur.

İkinci Dönem Faz 2: Profilaktik doz belirleme çalışmaları yapılır.

Üçüncü Dönem Faz 3: Artık daha fazla hastada tedavi edici yönünün incelendiği dönemdir.

Dördüncü Dönem Faz 4: İlaç piyasaya çıktıktan sonra da izlemenin bir türüdür.

Patent:

IBM markasının 2011 patent sayısı 6180 iken ülkemizdeki toplam patent sayısı 8000’dir.

Patenti aynı zamanda tıp alanında da görmekteyiz ve bunun sonucu olarak tıp ile ticaret iç içe geçmiştir.

Konuşmacı Hakkında - Hakan Ertin

Fotoğraf Galerisi